समितियों

 

KENDRIYA VIDYALAYA KALIMPONG

 LIST OF COMMITTEES AND THEIR MEMBERS

 

SESSION 2018-19

 

ADMISSION COMMITTEE

1.     Mr. Biswajit Pal, PGT ( Geography) I/C

2.     Mr. Rajeev Ranjan, Librarian

3.     Mrs. Prisca Phipon, PRT

EXAMINATION INTERNAL

1.     Mr. S B Jaisawar, PGT ( Hindi) I/C

2.     Mr. Anant Kumar, PGT( Englsih)

3.     Mr. Praveen Kumar, TGT(So. Sc.)

4.     Mr. C. P. Thapa, Sub-Staff

EXAMINATION CBSE

1.     Mr. Hiralal Derji, PGT(Eco) I/C

2.     Mr. Randhir Kumar, TGT(W E.)

DISCIPLINE

1.     Ms. T. Pushpa Reddy, TGT(PH&E) I/C

2.     Mr. N L Bairwa, PGT(Chemistry)

3.     Mr K. Rajiv Ranjan, Librarian

4.     Mrs. N Pradhan, PRT

5.     Discipline Captains (Boys & Girls)

LOCAL PURCHASE COMMITTEE

1.     Mr. N L Bairwa, PGT(Chemistry) I/C

2.     Mr. Biswajit Pal, PGT(Geography)

3.     Mr. Randhir Kumar, TGT(WE)

4.     Mr. K. Pratap, TGT(Drawing)

5.     Mr. Devesh Ghardey, PRT

FURNITURE COMMITTEE

1.     Mr. Randhir Kumar, TGT(WE) I/C

2.     Mr. Pravin Kumar, TGT(Social Science)

3.     Mr. Puneet Kumar, PRT

 

VIDYALAYA MAINTENANCE AND BEAUTIFICATION COMMITTEE

1.     Mr. Randhir Kumar, TGT(WE) I/C

2.     Mr. K Pratap, TGT( A E)

3.     Mrs. Nirmala Pradhan, PRT

CCA COMMITTEE

1.     Mr. Anant Kumar, PGT( Englsih) I/C

2.     Mr S B Jaisawar, PGT(Hindi)

3.      

PARENT TEACHER COMMITTEE

1.     Mr. N L Bairwa, PGT(Chemistry)

2.     Mr. R. Prasad V, PGT(Maths)

 

RAJ BHASHA COMMITTEE

1.     Mr S B Jaisawar, PGT(Hindi)

2.     Mr Pravin Kumar, TGT( Social Science)

3.      TGT(Sanskrit)

AEP COMMITTEE

1.     Mr. Narayan Lal Bairwa, PGT(Chem.) I/C

2.     Mr. Anant Kumar, PGT( Englsih)

3.     PGT( Biology)

4.     Mrs. T P Reddy, TGT( P&HE)

5.     Mrs Reeta Alley Bhujel, PRT

 

WEBSITE MANAGEMENT

1.     Mr. K Pratap, TGT( A E)

2.     Mr. Navneet Choudhury, LDC

3.     Computer Instructor

CLEANLINESS & BEAUTIFICATION

1.     Mr. Randhir Kumar, TGT(WE) I/C

2.     Mr K Pratap, TGT( A E)

3.     PGT(Bio)

4.     Mr Puneet Kumar, PRT

5.     Mr. Sanjay Harijan, Sub-Staff

CMP Committee

1.     Mrs. Nirmala Pradhan,PRT

2.     Mrs. Prisca Phippon, PRT

3.     Mrs. Rakhi Tomar, PRT

OFFICE COMMITTEE

1.     Mr Randhir Kumar , TGT( WE) I/C

2.     Mr. Mr. Navneet Choudhury, JSA

3.     Mr. C. P. Thapa, Sub-Staff

GAMES & SPORTS COMMITTEE

1.     Ms. T. Pushpa Reddy, TGT(PH&E) I/C

2.     Mr. Puneet , PRT

GUIDANCE & COUNSELLING COMMITTEE

1.     Mr HiralaI Derji, PGT (Economics) I/C

2.     Mr. Anant Kumar, PGT(English)

3.     Mr. Praveen Kumar, TGT(So. Sc.)

 

EXCURSION & ADVENTURE COMMITTEE

1.     Mr. Biswajit Pal, PGT(Geography)) I/C

2.     Mr. K Rajiv Ranjan, Librarian

FIRE & SAFETY COMMITTEE

1.     Mr. N L Bairwa, PGT( Chemistry) I/C

2.     Mr Randhir Kumar , TGT( WE)

3.     Ms. T. Pushpa Reddy, TGT(PH&E)

 

 

RTI COMMITTEE

1.     Mr. Hiralal Derji, PGT( Economics)

2.     Mrs N Pradhan, PRT  

 

GRIEVANCES COMMITTEE

1.     Mr. N L Bairwa, PGT(Chemistry) I/C

2.     Mr Pravin Kumar , TGT( So. Sc)

3.     Mrs N Pradhan, PRT

 

FIRST AID COMMITTEE

1.     Mrs. T P Reddy,TGT( P& H E) I/C

2.     Mrs Reeta Bhujel, PRT

3.     PGT(Bio)

TIME TABLE COMMITTEE ( including preparation of duty chart for staff memebrs for duties during recess, before assemble and during dispersal of students)

1.     Mr. K Rajiv Ranjan , Librarian, I/C

2.     Mr. Randhir Kumar, TGT( WE)

 

ANTI BULLYING COMMITTEE

1. Mr N L Bairwa, PGT( Chemistry)

2. Mr Hiralal Derjee, PGT ( Economics)

3. Mrs N Pradhan, PRT

4. Mrs Rakhi Tomar, PRT

 

SCOUT GUIDE COMMITTEE

 

1. Mr K Rajiv Ranjan, Librarian

2. Mr S B Jaisawar, PGT ( Hindi)

3. Mrs Reeta A Bhujel, PRT

4. Mrs. Prisca Phipon, PRT

 

( A K PANIGRAHI)

PRINCIPAL